TOP TIER TALENT AT

THE TOUCH OF A BUTTON

Bonded and vetted by established educators and experts in their field, ePrograms has best in class instructors across the board. We put the pro in professionals.

Violin Program Instructed by Toronto Symphony Orchestra Superstar Jonathan Crow

University of Toronto 

Peter Stoll (Clarinet) 

Jennifer Tran (Saxophone) 

Wallace Halladay (Saxophone- Area Head of Woodwinds) 

Tara Davidson (Jazz and Saxophone) 

Michael Barth (Trumpet) 

Chase Sanborn (Trumpet, Jazz, Improv) 

Jeff Reynolds (Trumpet) 

Anita McAlister (Trumpet) 

Sal Fratia (Tuba/Low Brass) 

Terry Promane (Trombone - Jazz) 

Aiyun Huang (Percussion) 

Bev Johnston (Percussion) 

Mark Fewer (Violin, crossover) 

Darryl Edwards (Voice Studies) 

Lorna Macdonald (Voice Studies) 

Mark Daboll (Voice Studies) 

Elizabeth McDonald (Voice Studies) 

Wendy Nielsen (Voice Studies) 

Nathalie Paulin (Voice Studies) 

Krisztina Szabo (Voice Studies) 

Frédérique Vézina (Voice Studies) 

Gillian MacKay (Conducting) 

Kyle Hutchison (Ph.D. Music Theory, TA Award) 

John Johnson (Alto, Base, Tenor and Soprano Saxophone) 

Harley Card (Guitar) 

Edmonton Symphony Orchestra 

Rafael Hoekman (Principal Cello) 

Bianca Chambul (Principal Bassoon)

Royal Conservatory of Music 

Anne Marie Page (ARCT Adjudicator Piano/Theory) 

Sinfonia Toronto 

Jesse Dietschi (Principal String Bass) 

Drum Corps. International 

Brian McCue (Adjudicator, Drumline Rudimental Snare, Marimba) 

Culinary

Chef Didier Leroy

Chef Neil Siomra

Chef Mia De Ala

Chef Stephane Carrier

Chef Rebecca Carrier

Visual Arts

Pam Pritchard (Sculpture, 3D Art)

Randi Berman (Multimedia)

Teresa Dunlop (Ceramics)

Sean-William Dawson (Cartooning)

Dorota Trnik (Camp Creativity)
Financial

Andrew Schwartzberg (VP & Investment Advisor - TD Wealth)

Toronto Symphony Orchestra 

Camille Watts (Flute and Piccola) 

Kelly Zimba (Principal Flute) 

Eric Abramovitz (Associate Principal Clarinet) 

Heidi Elise Bearcroft (Principal Harp) 

Miles Jaques (Clarinet-Bass Clarinet) 

Steve Woomert (Associate Principal Trumpet) 

Jonathan Crow (Concertmaster Violin) 

Mark Skazinetsky (Associate Concertmaster) 

Sergei Nikonov (Violin) 

James Wallenberg (Violin) 

Clare Semes (Violin) 

Wendy Rose (Principal 2nd Violin) 

Angelique Toews (Violin) 

Peter Seminovs (Violin/Toronto Symphony Youth Orchestra Coach) 

Douglas Kwon (Violin) 

Yolanda Bruno (Violin) 

Theresa Rudolph (Assistant Principal Viola) 

Diane Leung (Viola) 

Winona Zelenka (Assistant Principal Cello) 

Igor Gefter (Cello) 

Michael Chiarello (Associate Principle Bass) 

Miles Jaques (Clarinet) 

Canadian Opera Company

Dominic Desautels (Principal Clarinet) 

Eric Hall (Principal Bassoon) 

Boris Kupesic (Violin)